Advertisement

Help
You are here: Rediff Home » India » Votes09
Search:  Rediff.com The Web
  Email  |    Discuss   |   Get latest news on your desktop

First phase: Winners and losers
The first phase of polling will cover 124 seats spread over 17 States and Union Territories.
State: Andhra Pradesh
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Adilabad Dr S Venugopal Chary (TDP)Madhusudana Reddy T (TRS)
Peddapalle Dr C Suguna Kumari (TDP)G Venkata Swamy (INC)
Karimnagar C Vidyasagar Rao (BJP) K. Chandra Shakher Rao (TRS)
Nizamabad Ganga Reddy Gaddam (TDP) Yaskhi Madhu Goud (INC)
Zahirabad New seat New seat
Medak A. Narendra (BJP) A Narendra (TRS)
Malkajgiri New seat New seat
Secunderabad Bandaru Dattatraya (BJP) M Anjan Kumar Yadav (INC)
Hyderabad Sultan Salahuddin Owaisi (AIMIM) Asaduddin Owaisi (AIMIM)
Chevella New seat New seat
Mahbubnagar A P Jitender Reddy (BJP) D Vittal Rao (INC)
Nagarkurnool Dr Manda Jagannath (TDP) Dr Manda Jagannath (TDP)
Nalgonda Gutha Sukender Reddy (TDP) Suravaram Sudhakar Reddy (CPI)
Bhongir New seat New seat
Warangal Bodakunti Venkateshwarlu (TDP) Dharavath Ravinder Naik (TRS)
Mahabubabad New seat New seat
Khammam Renuka Chowdhury (INC) Renuka Choudhury (INC)
Araku New seat New seat
Srikakulam Yerrannaidu Kinjarapu (TDP) Yerrannaidu Kinjarapu (TDP)
Vizianagaram Gadde Rama Mohan (TDP) Rajagopal Lagadapati (INC)
Visakhapatnam M.V.V.S.Murthy (TDP) Janardhana Reddy N (INC)
Anakapalle Ganta Srinivasa Rao (TDP) Chalapathirao Pappala (TDP)
State: ASSAM
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Karimganj Nepal Chandra Das (INC) Lalit Mohan Suklabaidya (INC)
SilcharSontosh Mohan Dev (INC)Sontosh Mohan Dev (INC)
Autonomous District Dr Jayanta Rongpi CPI(ML) Biren Singh Engti (INC)
State: MANIPUR
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Outer Manipur Holkhomang (NCP) Mani Charenamei IND
State: ORISSA
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Bargarh New seat New seat
Sundargarh Jual Oram (BJP) Jual Oram (BJP)
Sambalpur Prasanna Acharya (BJD) Prasanna Acharya (BJD)
Bolangir Sangeeta Kumari Singh Deo (BJP) Sangeeta Kumari Singh Deo (BJP)
Kalahandi Bikram Keshari Deo (BJP) Bikram Keshari Deo (BJP)
Nabarangpur Parsuram Majhi (BJP) Parsuram Majhi (BJP)
Kandhamal New seat New seat
Aska Naveen Patnaik (BJD) Hari Har Swain (BJD)
Berhampur Anadicharan Sahu (BJP) Chandra Sekhar Sahu (INC)
Koraput Hema Gamang (INC) Giridhar Gamang (INC)
State: JHARKHAND
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Chatra Chatra Nagmani (RJD) Dhirendra Agarwal (RJD)
Kodarma Tilakdhari Pd Singh (INC) Babulal Marandi (BJP)
Khunti Kariya Munda (BJP) Sushila Kerketta (INC)
Lohardaga Dukha Bhagat (BJP) Rameshwar Oraon (INC)
Palamau Braj Mohan Ram (BJP) Manoj Kumar (RJD)
Hazaribagh Yashwant sinha (BJP) Bhubneshwar Prasad Mehta (CPI)
State: MAHARASHTRA
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Buldhana Adsul Anandrao Vithobha (SHS) Adsul Anandrao Vithobha (SHS)
Akola Ambedkar Prakash Y (BBM) Dhotre Sanjay Shamrao (BJP)
Amravati Gudhe Anant (SHS) Anant Gudhe (SHS)
Wardha Prabha Rao (INC) Wagmare Suresh Ganpat (BJP)
Ramtek Mohite Subodh Baburao (SHS) Mohite Subodh Baburao (SHS)
Nagpur Vilas Muttemwar (INC) Vilas Muttemwar (INC)
Bhandara Gondiya Chunnilalbhau Thakur (BJP) Patle Shishupal Natthu (BJP)
Gadchiroli-Chimur Diwathe Namdeo Harbaji (BJP) Shivankar M Sukhaji (BJP)
Chandrapur Puglia N Chunnalal (INC) Ahir Hansraj Gangaram (BJP)
Yavatmal-Washim Uttamrao Deorao Patil (INC) Rathod Harising Nasru (BJP)
Hingoli Mane Shivaji Gyanbarao (SHS) Suryakant Patil (NCP)
Nanded Khatgaonkar B Bapurao (INC) D B Patil (BJP)
Parbhani Jadhav Suresh Ramrao (SHS) Tukaram Ganpatrao Renge P (SHS)
State: BIHAR
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Gopalganj Raghunath Jha JD(U) Sadhu Yadav (RJD)
Siwan M Sahabuddin (RJD) MOHAMMAD SHAHABUDDIN RJD
Maharajganj Prabhunath Singh JD(U) Prabhunath Singh JD(U)
Saran Rajiv Pratap Rudi (BJP) Lalu Prasad (RJD)
Arrah Ram Prasad Singh (RJD) Kanti Singh (RJD)
Buxar Lal Muni Choubey BJP Lalmuni Chaubey (BJP)
Sasaram Muni Lall (BJP) Mira Kumar (INC)
Karakat New seat New seat
Jahanabad Arun Kumar JD(U) Ganesh Prasad Singh (RJD)
Aurangabad Shyama Singh (INC) Nikhil Kumar (INC)
Gaya Ramji Manjhi (BJP) Rajesh Kumar Manjhi (RJD)
Nawada Jamui Sanjay Paswan (BJP) Virchandra Paswan (RJD)
State: JAMMU & KASHMIR
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Jammu Vishno Datt Sharma (BJP) Madan Lal Sharma (INC)
State: UTTAR PRADESH
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Maharajganj Akhilesh Singh (SP) Pankaj (BJP)
Gorakhpur Aditya Nath (BJP) Aditya Nath (BJP)
Kushi Nagar New seat New seat
Deoria Shri Prakash Mani (BJP) Mohan Singh (SP)
Bansgaon Raj Narayan Pasi (BJP) Mahaveer Prasad (INC)
Lalganj Dr Bali Ram (BSP) Daroga Prasad Saroj (SP)
Azamgarh Rama Kant Yadav (SP) Ramakant Yadav (BSP)
Ghosi Bal Krishna (BSP) Chandradeo Prasad Rajbhar (SP)
Salempur Babban Rajbhar (BSP) Harikeval Prasad (SP)
Ballia Chandra Shekhar SJP(R) Chandra Shekhar (SJP(R))
Machhlishahr Chandra Nath Singh (SP) Umakant Yadav (BSP)
Ghazipur Manoj (BJP) Afajal Ansari (SP)
Chandauli Jawahar Lal Jaiswal (SP) Kailash Nath Singh Yadav (BSP)
Varanasi Shankar Prasad Jaiswal (BJP) Dr Rajesh Kumar Mishra (INC)
Mirzapur Phoolan Devi (SP) Narendra Kumar Kushwaha (BSP)
Robertsganj Ram Shakal (BJP) Lal Chandra (BSP)
Sate: Chhattisgarh
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Surguja Khel Sai Singh (INC) Nand Kumar Sai (BJP)
Raigarh Vishnudeo Sai (BJP) Vishnudev Sai (BJP)
Janjgir-Champa Dr Charandas Mahant (INC) Karuna Shukla (BJP)
Korba, Bilaspur Punnulal Mohale (BJP) Punnu Lal Mohle (BJP)
Rajnandgaon Dr Raman (BJP) Pradeep Ganghi (BJP)
Durg Tara Chand Sahu (BJP) Tarachand Sahu (BJP)
Raipur Ramesh Bais (BJP) Ramesh Bais (BJP)
Mahasamund Shyama Charan Shukla (INC) Ajit Jogi (Cong)
Bastar Baliram Kashyap (BJP) Baliram Kashyap (BJP)
Kanker Sohan Potai (BJP) Sohan Potai (BJP)
State: Kerala
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Kasaragod T Govindan (CPM) P Karunakaran (CPM)
Kannur A.P. Abdullakkutty (CPM) A.P. Abdullakkutty (CPM)
Vadakara A.K. Premajam (CPM) P. Satheedevi CPM
Wayanad New seat New seat New Seat
Kozhikode K. Muraleedharan (INC) M P Veerendra Kumar (JD(S))
Malappuram New seat New seat
Ponnani GM Banatwalla (MUL) K Ahammed (MUL)
Palakkad N.N.Krishnadas (CPM) N N Krishnadas (CPM)
Alathur New seat New seat New Seat
Thrissur A.C. Jose (INC) C K Chandrappan (CPI)
Chalakudy New seat New seat
Ernakulam Adv. George Eden (INC) Dr Sabestian Paul (IND)
Idukki K Francis george (KEC) K Francis George (KEC)
Kottayam K Suresh Kurup (CPM) K Suresh Kurup (CPM)
Alapuzha V.M. Sudheeran (INC) Dr K S Manoj (CPM)
Mavelikkara Ramesh Chennithala (INC) Adv C S Sujatha (CPM)
Pathanamthitta New seat New seat
Kollam P Rajendran (CPM) P Rajendran (CPM)
Attingal New seat New seat
Thiruvananthapuram V S Sivakumar (INC) P K Vasudevan Nair (CPI)
Meghalaya
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Shillong Paty Ripple Kyndiah (INC) Paty Ripple Kyndiah (INC)
Tura Purno Agitok Sangma (NCP) Purno Agitok Sangma (AITC)
Mizoram
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Mizoram Vanlalzawma (Ind) Vanlalzawma (MNF)
Nagaland
ConstituencyWinners in 1999Winners in 2004
Nagaland K Asungba Sangtam (INC) Shri W Wangyuh (NPF)
© 2009 Rediff.com India Limited. All Rights Reserved.Disclaimer | Feedback